Pozostałe
Systemy maskowania dźwiękiem wykorzystywane są w dwóch celach:
podniesienie komfortu pracy
zwiększenie prywatności rozmów.
Maskowanie dźwiękiem to wykorzystanie naturalnej zdolności narządu słuchu do przystosowania się do warunków otoczenia poprzez emisję dźwięku maskującego. Specjalnie ukształtowany szum, emitowany przez odpowiednio dobrane i rozmieszczone głośniki, nie zwraca uwagi osób przebywających w pomieszczeniu – ich słuch adaptuje się do ciągłej obecności sygnału tego typu. Jednocześnie osoby te przestają słyszeć część dźwięków, których poziom jest porównywalny z emitowanym szumem – jest to efekt maskowania akustycznego.
Zmniejszenie ilości dźwięków rozpraszających uwagę pracowników pozytywnie wpływa komfort pracy, zwiększając wydajność i satysfakcję. Wśród maskowanych dźwięków są również rozmowy prowadzone przez współpracowników. Z tego powodu systemy maskowania dźwiękiem doskonale sprawdzają się w biurach typu open-space, a zwłaszcza w call-center. Dzięki maskowaniu rozmowa staje się bardziej zrozumiała dla jej uczestników a wyeliminowanie dźwięków sąsiednich rozmów wpływa na poczucie prywatności, zwiększając komfort i zaufanie. Zmniejsza się również prawdopodobieństwo usłyszenia treści przez niepowołane osoby.
Z technicznego punktu widzenia bardzo istotny jest odpowiedni dobór urządzeń. Procesor – generator sygnału oraz wzmacniacz powinny umożliwić wytworzenie i ukształtowanie szumu oraz zasilenie głośników odpowiednią mocą. Głośniki powinny zapewnić odpowiednio szerokie pasmo przenoszenia by nie zawęzić pasma szumu. Liczba i rozmieszczenie głośników są istotne ze względu na równomierność poziomu szumu w pomieszczeniu; ewentualne zmiany poziomu mogą spowodować problemy z adaptacją słuchu.
Systemy maskowania dźwiękiem wymagają indywidualnego podejścia. Cena systemów maskowania dźwiękiem zależy od wielu czynników, w związku z tym zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy zaprojektują system maskowania dźwiękiem dla Państwa.