Nagłośnienie przenośne
Nagłośnienie przenośne umożliwia rozgłaszanie muzyki i komunikatów, zatem jego konstrukcja musi jednak uwzględniać konieczność zmian lokalizacji. Producenci dbają, by przenośne głośniki były lżejsze niż ich stacjonarne odpowiedniki, miały odpowiednie uchwyty i kształt ułatwiający przenoszenie lub były wyposażone w kółka lub platformy jezdne do przewożenia. Przenośne głośniki są również wyposażane w gniazda pozwalające na ustawienie ich na statywach.
Odrębną grupą przenośnych urządzeń są głośniki aktywne zasilane z wbudowanego akumulatora. Możliwość nagłośnienia lokalizacji, w której nie jest dostępna sieć energetyczna często wykorzystywana jest w plenerowych uroczystościach. Przenośne głośniki akumulatorowe wykorzystywane są przez nauczycieli języków obcych, instruktorów fitness i lektorów. Często wyposażone są we wbudowany odtwarzacz MP3 z portem USB i gniazdem kart SD oraz bezprzewodowy mikrofon.
W grupie urządzeń przenośnych są również głośniki estradowe dużej mocy. Wykorzystanie przenośnych wersji głośników pozwala nagłośnić dużą plenerową imprezę muzyczną lub festyn, o zasilaniu akumulatorowym raczej w takich sytuacjach nie ma mowy.
Głośniki przenośne oprócz niskiej wagi i uchwytów, często konstruowane są w taki sposób, by zmieściły się w ograniczonej przestrzeni bagażnika samochodu osobowego (kombi) lub niewielkiego vana - są to istotne atuty na przykład dla DJ'ów obsługujących w krótkim czasie, wiele imprez w różnych lokalizacjach.