W jakim celu instalować system maskowania dźwięku?

 1. by podnieść prywatność rozmów, zwłaszcza tych pomiędzy lekarzem a pacjentem - nikt postronny nie powinien ich słyszeć
 2. by uniknąć sytuacji, w której pacjenci oczekujący w kolejce słyszą dźwięki z gabinetu (np. stomatologa), nie tylko rozmowy ale jęki bólu itp źle wpływają na samopoczucie pacjentów,
  niestety często drzwi (a nawet ściany) nie mają odpowiedniej izolacyjności akustycznej
 3.  by podnieść komfort pracowników - sprawiając, że nie słyszą rozpraszających ich dźwięków (kroki, rozmowy telefoniczne itp)

Jak działa maskowanie dźwięku?

Systemy maskowania dźwięku wykorzystują dwa zjawiska związane z fizjologią słuchu:

 1. maskowanie akustyczne - dźwięk o wyższym poziomie zagłusza dźwięki po niższym poziomi i podobnej częstotliwości (bądź paśmie), zjawisko to wykorzystywane jest również w stratnej kompresji dźwięku (np mp3)
 2. adaptacja słuchu - potrafimy przyzwyczaić się do pewnych typów jednostajnych hałasów i je ignorować (szum) - np. hałas wentylacji lub klimatyzacji 

Systemy maskowania dźwięku emitują przez głośniki szum o odpowiednio ukształtowanej charakterystyce (dopasowanej do akustycznego środowiska pomieszczenia) oraz o odpowiednim natężeniu.

System maskowania dźwięku może działać równocześnie jako system rozgłoszeniowy tła muzycznego i komunikatów - w przypadku przychodni, klinik itp może służyć do wywoływania pacjentów, przekazywania informacji z systemów kolejkowych, emisji muzyki lub bajek dla dzieci lub sygnału audio z odbiorników TV.

W naszych projektach stosujemy systemy AtlasIED, najnowasza seria zintegrowanych wzmacniaczy znakomicie ułatwia instalację i obsługę systemów:

Najprostszy system to koszt urządzeń rzędu 10.000PLN netto (dwie strefy - kilka pomieszczeń), koszt urządzeń dla średniej przychodni szacuję na 25-50.000PLN.

Czynniki wpływające na koszt systemu:

 1. powierzchnia obiektu
 2. architektura - typ zastosowanych głośników (ścienne, sufitowe itd)
 3. funkcjonalność - maskowanie, tło muzyczne, komunikaty
 4. integracja z systemami zewnętrznymi - kolejkowymi, TV, SIP, BMS itd
broszura informacyjna 

 system maskowania dźwięku dla przychodni

AtlasIED Z Series Speech Privacy Audio Systems from AtlasIED on Vimeo.źródła informacji: 
https://www.atlasied.com/speech-privacy-solution 
https://www.atlasied.com/f/3781/Tech%20Guide%20for%20Effective%20Sound%20Masking.pdf
https://www.atlasied.com/f/3885/AtlasIED_Sound_Masking_Further_Thoughts.pdf

D
owiedz się więcej!
Zadzwoń: 71 78 73 900
Napisz: biuro@akustyk.pl