Przegląd rozwiązań mikrofonów konferencyjnych  

obecnych czasach, gdy praca zdalna stała się codziennością, telekonferencje  powszechne, nie zawsze najpopularniejsze rozwiązania do komunikacji są wystarczające. Jakość transmitowanego dźwięku, możliwość poruszania się w trakcie rozmowy, czy też możliwość rejestracji rozmowy to tylko niektóre z aspektów, o których warto pamiętać konfigurując praktyczny i wygodny dla użytkownika system. 

Kolejnym, istotnym zagadnieniem, poruszanym w niniejszym artykule jest prowadzenie spotkań dla wielu uczestników. W takich przypadkach, doskonale sprawdzą się systemy konferencyjne, które pozwolą zapanować nad porządkiem spotkań. Urządzenia te dają możliwość przydzielanie głosu poszczególnym uczestnikom, wraz z ustaleniem liczby aktywnych w tym samym czasie pulpitów mikrofonowych. Dodatkowo, możliwe jest także nagrywanie prowadzonych spotkań, a bardziej zaawansowane systemy umożliwiają przeprowadzenie głosowania. 

 mikrofon przewodowy powierzchniowy Relacart WB100

Najprostszym z proponowanych rozwiązań, jest przewodowy mikrofon firmy Relacart WB-100. Jest to powierzchniowy mikrofon pojemnościowy, który montowany jest na płaskiej powierzchni jak np. stół, dzięki czemu wykorzystywana jest nie tylko fala bezpośrednia, ale także odbita od powierzchni, co przekłada się na lepszą czułość urządzenia, a zależnie od ustawienia, dźwięk może być zbierany od jednej, lub kilku osób. Ponadto, mikrofon ten posiada przycisk, do którego można przypisać określone funkcje np.: naciśnij by mówić, naciśnij by wyciszyć, przytrzymaj by mówić / wyciszyć. Do mikrofonu potrzebne jest zasilanie Phantom 24 - 52 V.  

Przykładem urządzenia, które można zestawić z mikrofonem WB-100, jest kompresor firmy RDL, HR-MCP2 z wbudowanym zasilaniem Phantom. Zastosowanie kompresora pozwoli na otrzymywanie dźwięku o stałym poziomie, a także na uniknięcie trzasków i przesterowań. Poziom kompresji, może być regulowany za pomocą pokrętła na panelu przednim urządzenia. Taki system zapewni dostarczenie dźwięku na dobrym poziomie, zarówno przy telekonferencji jak i przy spotkaniach.  

 

Kolejnym proponowanym rozwiązaniem są systemy w komunikacji bezprzewodowej. W sytuacji, gdy nie ma stałej lokalizacji spotkań i trzeba przenosić system do różnych miejsc, dobrym rozwiązaniem będzie system bezprzewodowy. Przykładem systemu, który sprawdzi się w takich sytuacjach, jest bezprzewodowy mikser automatyczny WAM-402. Zaletą tego systemu jest fakt, że nie wymaga do obsługi wykfalifikowanego personelu. Podstawowe parametry akustyczne, takie jak poziom wzmocnienia są regulowane automatycznie. System pracuje w paśmie UHF, a mikser umożliwia wybór ilości mikrofonów działających w tym samym czasie, oraz wybór mikrofonu priorytetowego. 

Do jednego odbiornika można dołączyć 4 mikrofony. W systemie tym dostępne są następujące zestawy mikrofonowe: 

  • Mikrofon doręczny UH-1, jest prostym w obsłudze, klasycznym mikrofonem, który sprawdzi się, w sytuacjach gdy osoba przemawiające będzie się przemieszczać, a także w sytuacji, gdy mikrofon będzie przekazywany pomiędzy mówcami; 

  • Mikrofon powierzchniowy UB-1działa na tej samej zasadzie co WB-100, z tą różnicą, że UB-1 jest mikrofonem bezprzewodowym; 

  • Mikrofon konferencyjny UD-1, jest mikrofonem na gęsiej szyi, z wbudowanym filtrem górnoprzepustowym. Sprawdzi się jako mikrofon w stałej lokalizacji, np. na katedrze w sali wykładowej, czy też jako indywidualny mikrofon dla uczestników dyskusji, obrad; 

  • Nadajnik bodypack UT-270 z mikrofonem nagłownym lub krawatowym, jest to rozwiązanie idealne dla mówcy, który przemieszcza się po sali nie może mieć zajętych rąk trzymaniem mikrofonu. Nadajnik, może być umieszczony w kieszeni a mikrofon, zamocowany na ubraniu. Taka konfiguracja zapewnia pełną swobodę ruchów mówcy. 

Wszystkie mikrofony zasilane są bateriami AAx2, co pozwala, zależnie wybranego modelu, na 9 do 11 h ciągłej pracy. System można rozszerzyć, aby obsługiwał maksymalnie 20 mikrofonów. Dodatkowo, do systemu da się również dołączyć jednostkę śledzenia obrazu. 

Opisany wyżej system sprawdzi w salach wykładowych, czy przy niewielkich konferencjach. W sytuacji, gdy potrzebne jest zapewnienie większej ilości mikrofonów najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie systemu konferencyjnego. 

 

Prowadzenie wieloosobowych spotkań jest często logistycznym wyzwaniem, systemy konferencyjne umożliwiają sprawny i uporządkowany przebieg obrad, debat czy dyskusji. Urządzenia te stanowią, coraz częściej, niezbędny element wyposażenia sal konferencyjnych. Spośród dostępnych na rynku urządzeń, przedstawiamy proponowane przez nas systemy, o różnym poziomie rozbudowania, które można dostosować do indywidualnych potrzeb. 

WDC-903 jest bezprzewodowym systemem konferencyjnym, który może obsłużyć do 150 mikrofonów w tym 2 dla przewodniczących. System składa się z jednostki centralnej, pulpitów mikrofonowych w wersji dla delegata i prowadzącego oraz zewnętrznych anten. 
kimrofony konferencyjne WDC903

System posiada wbudowane tryby udzielania głosu przemawiającym, takie jak: z ograniczeniem czasu mówcy, na żądanie, FIFO oraz aktywowany głosemUdzielanie głosu może się odbywać automatycznie, poprzez jednostkę centralną lub za pomocą pulpitu przewodniczącego. Jednocześnie może być aktywne do 5 pulpitów. Pozwala to zapanowanie nad porządkiem spotkań, gdyż może się wypowiadać jednocześnie ograniczona liczba osób, ponadto czas wypowiedzi również może być z góry określony, a przekroczenie go powoduje wyłączenie mikrofonu. Dodatkowo pulpit prowadzącego jest priorytetowy, posiada możliwość przemawiania poza kolejnością, oraz natychmiastowego wyciszenia pozostałych mikrofonów. 

Pulpity mikrofonowe w tym systemie zasilane są litowymi akumulatorami, które umożliwiają do 23 godzin ciągłej pracy, oraz do 48 godzin w trybie czuwania. 

System WDC-903 również może zostać rozbudowany o jednostkę śledzenia obrazu. VTS-2000 jest dedykowanym dla tego systemu rozwiązaniem, który wykorzystując kamery PTZ automatycznie kieruje obiektyw na przemawiającego. 

sterownik kamer

 

Ostatnie z przedstawianych rozwiązań to najbardziej rozbudowany system, pracujący w oparciu o najnowsze technologie. D72 marki DSPPA to w pełni cyfrowy system konferencyjny wyposażony w protokół DANTE. System ten składa się z jednostki centralne D7201 oraz z pulpitów mikrofonowych dostępnych w wersji klasycznej, oraz w wersji z funkcją głosowania i ekranem dotykowym. Pulpity są łączone między sobą i z jednostką centralną w technologii POE. 
jednostka centralna systemu konferencyjnego

Jednostka jest w stanie obsłużyć, aż do 4096 pulpitów i pozwala na jednoczesną pracę 6 mikrofonów. System posiada tryby konferencyjne: FIFO, NORMAL, VOICE, FREE, APPLY. 

Kompatybilne z systemem są dwa rodzaje pulpitów mikrofonowych:  

  • D7223 oraz D7224 to prosty mikrofon pulpitowy z wbudowanym głośnikiem i przyciskiem sygnalizacji chęci zabrania głosu, pozwala weryfikację logowania użytkownika, dostępny w wersji dla delegata i przewodniczącego; 

  • D7221 oraz D7222 to rozbudowany pulpit, wyposażony w: ekran dotykowy, wbudowany głośnik, gniazdo słuchawkowe, możliwość logowania za pomocą karty zbliżeniowej, funkcję głosowania i wyświetlania wyników. Pulpit może być skonfigurowany do trybu delegata, przewodniczącego, VIPa, tłumacza czy zarządzającego. 

System ten, posiada wbudowaną jednostkę śledzenia obrazu – nie potrzeba dodatkowego urządzenia, wystarczy podłączyć kamery. Dodatkowo do systemu można dołączyć jednostkę, do tłumaczeń symultanicznych. 

 pulpit mikforonowy d72pulpit mikrofonowy

W artykule przedstawiliśmy przegląd rozwiązań systemów mikrofonowych, zarówno tych indywidualnych jak i tych przeznaczonych dla większej liczby użytkowników. Zależnie od wymagań, jakie są stawiane urządzeniom możliwe jest stworzenie systemu, który będzie realizował podstawową funkcję transmisji głosu, poprzez systemy bezprzewodowe zapewniające swobodę przemieszczania się, po systemy obsługujące wieloosobowe spotkania z możliwością zastosowania tłumaczeń symultanicznych, czy przeprowadzania głosowań 

Każdy z tych systemów dedykowany jest do innych zastosowań, ale może być również modyfikowany zgodnie z wymaganiami. W razie wątpliwości które rozwiązanie jest właściwe dla Państwa zapraszamy do kontaktu, a dopasujemy system, który spełni Państwa oczekiwania. 

zapraszamy do kontaktu:


przez WhatsApp

przez Facebook Messenger

e-mail: biuro@akustyk.pl

lub telefon: 71 78 73 900