Bezprzewodowe systemy do prowadzenia spotkań

2023-09-04

 

Marka Relacart oferuje szeroką gamę systemów z mikrofonami bezprzewodowymi. Chcielibyśmy Państwu przybliżyć dwa systemy, które sprawdzą się przy obsłudze konferencji.

Cyfrowy mikser automatyczny WAM-402
Propozycja dla małych spotkań czy konferencji, gdzie każdy z uczestników posiada aktywny mikrofon. Uczestnicy spotkania mogą się w każdej chwili wypowiedzieć, o ile nie została przekroczona maksymalna liczba aktywnych jednocześnie mikrofonów (od 1 do 4). Istnieje także możliwość wyboru mikrofonu priorytetowego.

Jednostka centralna systemu to cyfrowy mikser automatyczny pracujący w oparciu o procesor DSP. Czterokanałowy odbiornik True Diversity, dzięki funkcji automatycznego skanowania częstotliwości odnajduje wolne pasmo i automatycznie dokonuje synchronizacji oraz połączenia z nadajnikami. Algorytm automatycznego miksowania stale monitoruje i reguluje poziom wzmocnienia. System posiada także eliminator sprzężenia zwrotnego i hałasu otoczenia. Do jednostki podłączone mogą zostać 4 mikrofony. Możliwe jest rozszerzenie systemu do obsługi 20 mikrofonów łącząc ze sobą 5 jednostek w trybie master/slave. Do systemu WAM-420 można podłączyć różnego typu mikrofony: na gęsiej szyi, powierzchniowe czy też doręczne.


Bezprzewodowy system konferencyjny WDC-903
System, który znajdzie zastosowanie przy większej liczbie uczestników, oraz kiedy zachodzi potrzeba zarządzania przydzielonym głosem. Jednostka centralna systemu WDC-903 jest w stanie obsłużyć 148 pulpitów mikrofonowych delegatów oraz 2 dla przewodniczących. Jednocześnie może być aktywnych maksymalnie 5 mikrofonów. System WDC-903 jest wyposażony w interfejs Dante.

Na uwagę zasługuje funkcja automatycznego włączania pulpitów mikrofonowych po włączeniu jednostki centralnej, co przy kilkudziesięciu pulpitach pozwala skrócić czas uruchomienia systemu.
Dużą zaletą tego systemu stanowią tryby konferencyjne pozwalające na zarządzanie przydzielanym głosem; automatycznie lub z poziomu pulpitu mikrofonowego prowadzącego.

  • tryb Time Limited pozwala na ustalenie określonego czasu wypowiedzi. Po upływie tego czasu mikrofon zostanie automatycznie wyciszony
  • w trybie By Request delegaci sygnalizują chęć zabrania głosu, a przewodniczący ma możliwość przyznania lub odrzucenia zgłoszenia
  • tryb FIFO umożliwia zabranie głosu maksymalnie pięciu osobom (do ustawienia w jednostce centralnej)., przy czym pierwszy mikrofon zostanie automatycznie wyciszony, jeśli do dyskusji dołączy szósta osoba; drugi - gdy siódma itd.
  • Voice-activated to tryb, który po wykryciu głosu automatycznie aktywuje mikrofon

Pulpity mikrofonowe deletatów i przewodniczącego są zasilane bateriami litowymi. Pulpity ładować można bezpośrednio przez złącze micro USB, jak również za pomocą dedykowanych ładowarek (dostępne wersje na 12 i 24 baterie).


WDC-903 vs WAM 402 - który system wybrać?
Porównując ze sobą wybrane parametry można zauważyć, że największym wyróżnikiem jest maksymalna liczba mikrofonów, które mogą zostać podłączone do jednostki. Cecha ta może determinować zastosowanie systemu. Nie znaczy to jednak, że system WDC-903 nie sprawdzi się w mniejszych instalacjach. System ten jest uniwersalny, można go stosować zarówno przy większych, jak i kameralnych spotkaniach.
Tryby konferencyjne, długo działające baterie nadające się do ponownego ładowania, czy interfejs Dante to niewątpliwie dodatkowe cechy wyróżniające ten system.

W przypadku systemu WAM-402, dużą zaletą wpływającą na łatwość użytkowania jest funkcja automatycznej regulacji wzmocnienia. Wraz z automatyczną synchronizacją odbiornika z nadajnikami, system ten po podłączeniu do zasilania jest gotowy do użycia i nie wymaga osoby do obsługi. Redukcja szumów, aktywacja i wyciszenie mikrofonów, jak również kontrola wzmocnienia odbywa się przez DSP.

Reasumując, oba systemy spełnią swoje zadanie jeśli poprawnie dobierzemy rozwiązanie do naszych potrzeb. Jeśli jednak mają Państwo wątpliwości, który z systemów będzie odpowiedni, zachęcamy do kontaktu z nami.