Przedwzmacniacze to grupa urządzeń pozwalająca na podłączenie do systemu elektroakustycznego różnego typu źródeł dźwięku, charakteryzujących się różnorodnym poziomem sygnału elektrycznego.
Dopasowanie impedancji i poziomu sygnału to podstawowe zadanie przedwzmacniaczy, możliwa jest jednak realizacja dodatkowej funkcjonalności.
Funkcja VOX - to możliwość wyciszenia sygnałów z wybranych źródeł, pod wpływem obecności sygnału priorytetowego. W najprostszej sytuacji sygnał mikrofonu osoby prowadzącej dyskusję ma wyższy priorytet niż wszystkie pozostałe. W chwili gdy zabierze on głos – sygnały mikrofonów innych niż przewodniczącego zostają wyciszone. Innym przykładem jest priorytet zewnętrznego sygnału nad lokalnymi w systemie nagłośnienia np. klasy szkolnej. Bez względu na sygnał emitowany przez lokalny system, jeżeli nadany zostanie komunikat – na przykład z gabinetu dyrekcji, ma on wyższy priorytet i wyciszy wszystkie inne treści.
Przedwzmacniacz pozwala również na podłączenie mikrofonów, regulację poziomu ich sygnałów, spotykane są przedwzmacniacze jedno i wielokanałowe. Czasem przedwzmacniacz jest jednocześnie mikserem, sumatorem sygnałów. Bardziej zaawansowane przedwzmacniacze mogą być wyposażone w procesory sygnału – analogowe lub cyfrowe – pozwalające na korekcje barwy dźwięku.
W zależności od typu wykorzystywanych mikrofonów, przedwzmacniacze mogą być wyposażone w wejścia mikrofonowe z zasilaniem phantom dla mikrofonów pojemnościowych. Przedwzmacniacze mogą być użyte również do regulacji głośności w przypadku, gdy nie jest możliwa regulacja we wzmacniaczu mocy. Regulacja może być udostępniona w formie przycisków lub pokręteł na panelu urządzenia. Możliwe jest również wykorzystanie zewnętrznego potencjometru zamontowanego w puszce instalacyjnej na ścianie – w wygodnym, dostępnym dla obsługi miejscu - przedwzmacniacz sterowany jest wówczas napięciem w standardzie 0-10V.
Cena przedwzmacniacza zależy od liczby realizowanych funkcji, liczby kanałów oraz jakości sygnału – szumów, zniekształceń i przesłuchów.